Že jste ještě o plánu REPowerEU neslyšeli? Pojďme si ve zkratce představit, o co jde. Jedná se o reakci evropské komise na narušení globálního trhu s energiemi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Cílem je ukončit závislost EU na ruských fosilních palivech, která jsou používána jako ekonomická a politická zbraň a stojí daňové poplatníky téměř 100 miliard EUR ročně. Dále se plán REPowerEU považuje za jedno z řešení klimatické krize.
Jaké body evropská komise projednala?
Vyhrazená solární strategie EU na zdvojnásobení solární fotovoltaické kapacity do roku 2025 a instalaci 600 GW do roku 2030.
Iniciativa Solar Rooftop Initiative s postupně zaváděnou zákonnou povinností instalovat solární panely na nové veřejné a komerční budovy a nové obytné budovy.
Zdvojnásobení míry nasazení tepelných čerpadel a opatření k integraci geotermální a solární tepelné energie do modernizovaných systémů dálkového a komunálního vytápění.
Doporučení Komise k řešení pomalého a složitého povolování pro velké projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie a cílená změna směrnice o energii z obnovitelných zdrojů s cílem uznat energii z obnovitelných zdrojů za prvořadý veřejný zájem. Členské státy by měly zavést vyhrazené oblasti pro obnovitelné zdroje se zkrácenými a zjednodušenými povolovacími procesy v oblastech s nižšími environmentálními riziky. Aby Komise pomohla rychle identifikovat takové oblasti, na které lze přejít, zpřístupňuje soubory údajů o environmentálně citlivých oblastech jako součást svého nástroje digitálního mapování pro geografická data související s energetikou, průmyslem a infrastrukturou.
Stanovení cíle 10 milionů tun domácí výroby vodíku z obnovitelných zdrojů a 10 milionů tun dovozu do roku 2030, aby se nahradil zemní plyn, uhlí a ropa v odvětvích a odvětvích dopravy, která se obtížně dekarbonizují. Aby se urychlil trh s vodíkem, museli by spoluzákonodárci schválit zvýšené dílčí cíle pro konkrétní odvětví. Komise rovněž zveřejňuje dva akty v přenesené pravomoci o definici a výrobě obnovitelného vodíku, aby zajistila, že výroba povede k čisté dekarbonizaci. Pro urychlení vodíkových projektů jsou na výzkum vyčleněny dodatečné finanční prostředky ve výši 200 milionů EUR a Komise se zavazuje dokončit posouzení prvních důležitých projektů společného evropského zájmu do léta.
Akční plán pro biometan stanoví nástroje včetně nového průmyslového partnerství pro biometan a finančních pobídek ke zvýšení produkce na 35 miliard m3 do roku 2030, a to i prostřednictvím společné zemědělské politiky. (zdrojhttps://ec.europa.eu/)
Solární panely na nově postavených domech a veřejných budovách
Po dlouhém zasedání Evropské komise byl stanoven návrh, že od roku 2025 by každá nově postavená veřejná a komerční budova v rámci EU, měla mít na střeše fotovoltaikou elektrárnu. Od roku 2029 by solární panely měly zdobit střechy i všech nově postavených domů. Pevně věříme, že členské státy evropské unie návrh schválí a společně budeme zase o krok blíže ke snížení uhlíkové stopy na naší planetě.
Fakta v číslech:
Uspíšení zavádění obnovitelných zdrojů energie
Masivní rozšíření a urychlení obnovitelné energie ve výrobě elektřiny, průmyslu, budovách a dopravě urychlí naši nezávislost, podpoří ekologický přechod a časem sníží ceny. Komise navrhuje zvýšit hlavní cíl pro rok 2030 pro obnovitelné zdroje ze 40 % na 45 % v rámci balíčku Fit for 55.