Velkoobchodní ceny fotovoltaických panelů tento měsíc opět zdražily na spotovém trhu pvXchange.com. Růst cen panelů nastal vevšech kategoriích panelů a v průměru došlo ke zdražení o 0,5 eurocentu za watt.
Rostoucí trend se projevuje v cenách fotovoltaických panelů od ledna roku 2025 do současnosti.
„Uvidíme, zda se jedná o dlouhodobý vývoj, nebo zda se růst cen příští měsíc opět zastaví. Nicméně na trhu pokračuje nedostatek nových dodávek panelů od výrobců v Číně, zejména ve vyšších výkonových třídách. Proto jsou nuceni zákazníci stále častěji hledat alternativu na našem spotovém trhu,“ komentuje aktuální vývoj trhu Martin Schachinger, zakladatel a jednatel společnosti pvXchange.com.
Ceny panelů na evropské spotové burze pvXchangec.com stouply o 4 % od ledna v kategorii panelů s vysokým výkonem. Daleko větší růst cen až o 7 % platí pro standardní N-type panely. Aktuální vývoj velkoobchodních cen panelů popisuje níže uvedená tabulka:
Co způsobuje růst cen? Důvody současného růstu cen panelů v celém dodavatelském řetězci lze hledat mimo jiné v rostoucí domácí poptávce v Číně. Na počátku letošního roku čínská Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) oznámila změny svých fotovoltaických směrnic, z nichž první by má vstoupit v platnost 30. dubna.
NDRC úpravuje nastavení současného dotačního mechanismu v Číně, kde končí podpora na bázi pevných výkupních cen (FIT) s tím, že od června bude platit nový tržní mechanismus podpory po vzoru Německa. Nová podpora pro fotovoltaiku má být příznivější pro rozvodnou síť, a to v důsledku zvýhodnění vlastní spotřeby, snížení výkupních cen přebytků vyrobené elektřiny dodávané do sítě a konečně přizpůsobení tržním cenám elektřiny. Příslušná legislativní změna pak v Číně vstoupí v platnost na začátku června.
Vzhledem k tomu, že stávajícím fotovoltaickýcm projektům zůstanou zachovány garantované výkupní ceny (FIT) i v budoucnosti, instalační firmy a investoři spěchají s včasným dokončením svých projektů to konce května. V souladu s tím se nedostatek nedostatek panelů projevuje zejména v segmentu střešních rezidenčních a firemních fotovoltaických systémů, protože dodávky panelů pro velké pozemní systémy jsou zasmluvněny již dlouhodobě předem.
Podle analytiků společnosti EnergyTrend se kvůli extrémní poptávce v Číně výroba solárních článků v březnu vzrostla o 22 % oproti předchozímu měsíci. Pokud se ale jedná o ceny střídačů a systémy skladování energie, pak zde letos dochází k jejich stagnaci. V některých případech dochází například ke zvýšení akumulační kapacity bateriových modulů nebo rozsahu funkcí systému řízení spotřeby energie, což povede k lepšímu poměru ceny a výkonu, a to i při mírné úpravě položkové ceny směrem nahoru.
Dopad na koncové uživatele „Celkově lze říci, že zdražení fotovoltaických panelů pravděpodobně nebude mít významný dopad na ceny kompletních fotovoltaických systémů pro koncové zákazníky. Na rozdíl od minulosti je podíl solárních panelů na celkové ceně elektráren příliš malý v porovnání s podílem, který v současnosti představují systémy skladování energie nebo instalační práce,“ doplňuje Schachinger.
Díky nižší poptávce v současnosti budou instalační kapacity pravděpodobně k dispozici v dostatečné míře, takže zájemci z řad koncových zákazníků by měli mít ideální podmínky pro dobré nabídkové ceny na nové fotovoltaické elektrárny a krátké doby realizace.