Nově mohou rodinné domy s fotovoltaikou a bateriovým systémem vydělávat na stabilizaci přenosové soustavy. Díky tomu mohou ušetřit až tisícovku měsíčně podle dat společnosti Delta Green, která s novinkou přišla na trh jak první v Česku.
Delta Green ve spolupráci s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS a společností Nano Energies v uplynulých týdnech úspěšně certifikovala agregační blok o velikosti 1 MW složený pouze z domácností. Stává se tak prvním dodavatelem energií, který koncovým zákazníkům nabízí možnost zapojení do služeb výkonové rovnováhy (SVR).
Miliardový byznys se stabilizací s poskytováním SVR pro stabilizace přenosové soustavy patřil v minulosti výhradně velkým hráčům jako je ČEZ nebo miliardáři Křetínský či Tykače. Právě tyto jejich společnosti využívaly teplárny či uhelné elektrárny, které podle potřeby ČEPS snižovaly či zvyšovaly výkon, čímž držely soustavu v rovnováze a předcházely blackoutu. Od pondělí 24. března se ale tento byznys otevírá mnohem většímu počtu hráčů.
Dodávka nebo odběr elektřiny ze sítě pro potřeby SVR trvá většinou jen několik minut, k aktivacím přitom dochází průměrně několikrát denně. Běžný provoz domácností tak nijak neomezí. Zapojit se mohou všechny domácnosti s běžnou fotovoltaikou s baterií. Domácnosti tak doplňují v rámci SVR uhelné elektrárny, které brzy z trhu odejdou.
Domácnosti vydělávají na flexibitě Flexibilní spotřeba elektřiny je pro 99 procent lidí nový pojem a přístup. Počáteční nejistota rychle mizí, jakmile lidé poznají, že je služba nijak nelimituje v běžném fungování, a naopak s sebou přináší finanční benefity.
„Díky přesouvání spotřeby elektřiny do doby, kdy svítí slunce nebo fouká vítr, navíc domácnosti nejen šetří své peněženky, ale také aktivně snižují potřebu spouštět fosilní elektrárny, čímž pomáhají snižovat emise. Měsíčně tak domácnosti ušetří na elektřině až tisíc korun,“ uzavírá Jan Hicl.
Společnost Delta Green zprovoznila pro své klienty platformu, prostřednictvím které podle potřeb sítě v krátkých časových intervalech dodávají nebo odebírají elektřinu. Tím si snižují i vlastní náklady na energie. A v konečném důsledku vlastně úplně všem odběratelům.
Flexibilita je v podstatě schopnost výrobců a spotřebitelů cíleně a za úplatu měnit výrobní výkon či odběr elektřiny. Právě flexibilitu v podobě SVR jasně definovanými parametry nakupuje na trhu ČEPS, který je využívá je pro udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v elektrizační soustavě.
Role agregátorů ČEPS už před pár lety umožnil podílet se na SVR takzvaným agregátorům flexibility. Jde o subjekty, které vytvářejí virtuální agregační bloky propojených a dálkově řízených zařízení, která dokážou SVR v dostatečném objemu poskytnout ČEPS – podobně jako velké flexibilní elektrárny.
Na trhu je nyní více než 60 agregátorů, kteří velmi rychle získávají významný podíl na trhu. V minulosti agregátoři propojovali především větší průmyslová zařízení, jako jsou kogenerační jednotky nebo velkokapacitní baterie. Nyní se do služeb agregátorů poprvé v Česku zapojují i domácnosti.
„Agregátoři se stávají stále významnější skupinou poskytovatelů SVR, které jsou nezbytné pro spolehlivý a bezpečný provoz elektrizační soustavy. Zapojení domácností možnosti agregace flexibility dále rozšiřuje, a může tak zvýšit konkurenci na trhu SVR, což se projeví tlakem na jejich cenu,“ říká Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ČEPS, a.s.
Delta Green nyní poprvé u ČEPS certifikovala agregační blok o velikosti jednoho megawattu složený pouze z domácností. Jeho součástí jsou stovky majitelů střešních fotovoltaik doplněných o baterii ve sklepě či v garáži.
Pomocí dálkového řízení domácích zdrojů může Delta Green kapacitu baterie poskytnout ČEPS tak, aby to jejich majitele nijak neomezovalo v běžném fungování. Dodávka nebo odběr elektřiny probíhá pro ČEPS obvykle v řádu minut několikrát denně.