Prezident Pavel podepsal novelu energetického zákono LEX OZE 3, která do Česká přinese revoluci v akumulaci energie. Novela zavádí pravidla pro akumulaci elektřiny, energetickou flexibilitu a komunitní energetiku. Součásí novely je ale také sporný návrh, který zavádí individuální kontroly výnosnosti pro solární elektrárny o výkonu nad 30 kW postavené do roku 2010.
Sporný návrh ministra financí Fotovoltaické elektrárny o výkonu nad 30 kilowattů uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 budou podléhat individuálním kontrolám výnosnosti v souladu s novelou LEX OZE 3. Jde o opatření, které v listopadu 2024 navrhl do novely ministr financí Stanjura. Vládě má ušetřit peníze z rozpočtu na podporované zdroje energie.
Podle odpůrců opatření by však tato novinka změnila pravidla uprostřed hry, je pro provozovatele elektráren administrativně náročné, může vést k arbitrážím a ohrozit splnění klimatických závazků ČR. Senát přijal pozměňovací návrh, který toto opatření vypouští, Sněmovna ho ale přehlasovala a stvrdila svoji verzi. Opozice byla proti a podporovala senátní verzi.
Ve Sněmovně už je navazující pozměňovací návrh, který zužuje povinnost individuálních kontrol výnosnosti na zdroje od instalovaného výkonu 145 kW. Kontroly by se tak už nemusely týkat asi deseti obcí a dvou škol.
Detailní změny, které mohou solárníkům seškrtat podporu, zatím ale nejsou známy. Ministerstvo musí do pěti měsíců od publikace novely ve sbírce zákonů zpracovat vyhlášku, která bude říkat, co a jak mají provozovatelé vykazovat.
Agregace znamená slučování více energetických zdrojů a spotřebitelů do jedné skupiny (agregační blok mohou tvořit např. stovky domácností). Umožňuje efektivněji využívat obnovitelné zdroje, lépe předvídat spotřebu energie a snížit zatížení elektroenergetické sítě.
Rozvoj akumulace, tedy časově odložené dodávky vyrobené elektřiny do soustavy, je podle Ministerstva průmyslu nutný zejména pro zvýšení odolnosti soustavy při výkyvech v provozu, integraci obnovitelných zdrojů do soustavy či investice.
Novela také zavádí termín „nezávislý agregátor flexibility“, jehož úkolem je regulovat objem elektřiny dodávané do sítě. Tím se stabilizuje přenosová soustava a sníží se jak riziko blackoutu, tak potřeba vypínání některých zdrojů, například velkých solárních parků. Dodávky z menších zdrojů tak budou více předvídatelné.
Zjednodušení pro budování obnovitelných zdrojů Novela také zjednoduší schvalování menších fotovoltaických elektráren. Zvyšuje totiž hranici, od které je nutné mít stavební povolení a licenci od Energetického regulačního úřadu na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Hranice se posouvá ze současných 50 na 100 kW výkonu. Nové fotovoltaiky či větrné elektrárny s menším výkonem tedy nebudou potřebovat licenci ani povolení.
Schválená sněmovní verze přináší zákazníkům také nezávislý srovnávač cen elektřiny i další opatření na jejich ochranu. Srovnávač cen umožní porovnávat nabídky dodávek elektřiny a plynu včetně nabídek smluv se spotovými cenami. Bude to informační systém veřejné správy a spravovat ho bude Energetický regulační úřad. Obchodníci s elektřinou a plynem mu budou poskytovat konkrétní adresy internetových stránek, na nichž jsou jejich nabídky veřejně přístupné.
Do zákona poslanci vložili i opatření, které by mělo státu pomoci zajistit energetickou bezpečnost v případě, že se provozovatelé uhelných elektráren rozhodnou z ekonomických důvodů svá zařízení urychleně odstavit. Důvodem mohou být podle zdůvodnění třeba ceny elektřiny nebo emisních povolenek.
Energetický regulační úřad bude moci distributorům elektřiny nebo plynu uložit povinnost zajišťovat distribuci elektřiny nebo distribuci plynu nad rámec licence, pokud bude existovat naléhavá potřeba zajistit jejich distribuci a bude-li na tom veřejný zájem.