Solární energetika navzdory poklesu tempa růstu zůstává nejrychleji rostoucím obnovitelným zdrojem Evropské unie. Za rok 2024 přibylo 65,5 gigawattů nových fotovoltaických elektráren, celkový výkon evropských fotovoltaik se tak navýšil na 338 gigawattů. Podle analytiku Evropské FV asociace SolarPower Europe bude i v následujících letech bude tempo růstu fotovoltaiky podobné s tím, že se bude držet mezi třemi a sedmi procenty.
Historický milník Podle zprávy European Electricity Review elektrárny v Evropské unii v loňském roce poprvé vyrobily více energie než uhelné elektrárny, přičemž podíl solární energie na výrobě elektřiny dosáhl 11 %.
Zatímco v roce 2023 se v EU vyrábělo z obnovitelných zdrojů – větru, vody, slunce a biomasy – 44,8 %, loni to bylo již 47,3 % celkového mixu. Nejvíce se na nárůstu podepsalo rozšiřování solárních zdrojů, jejichž podíl vzrostl z 9,3 % na 11,1. Naopak podíl uhlí se snížil z 11,8 % přesně o dva procentní body. Kleslo i zastoupení plynových elektráren a celkový podíl fosilních paliv na výrobě energie se snížil z 32,2 % na 28,9 %. Nejvyužívanějším zdrojem energie zůstalo jádro, jehož podíl se zvýšil z 23 % na 23,7 %.
Nutnost rozvoje akumulace energie Tento historický milník však přináší nové výzvy spojené s efektivním využitím vyrobené energie, kterou je nutná efektivně uschovat pro pozdější spotřebu. Řešením je integrace bateriových úložišť přímo v místech výroby nebo spotřeby energie. Tato úložiště umožňují ukládat přebytečnou energii a využívat ji v době zvýšené poptávky, čímž se minimalizují ztráty a zvyšuje stabilita sítě.
S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů energie (OZE) se zvyšuje i potřeba služeb vyrovnání sítě. Baterie jsou pro tyto služby ideální, protože dokážou rychle reagovat na výkyvy v dodávkách a poptávce po elektřině. Ačkoli současná kapacita bateriových úložišť může být ve srovnání s celkovou distribuční soustavou omezená, očekává se, že atraktivita tohoto sektoru povede k významným investicím a rychlému nárůstu instalované kapacity.