Čína jako největší světový fotovoltaický trh světa v roce 2024 přidala přes 277 gigawattů nových fotovoltaických instalací. Loni instalace rostly meziročním tempem o 148 %. Čína tak překonala svůj rekord z roku 2023 v nových fotovoltaických instalacích.
Světový rekord Podle sdělení čínského Národního úřadu pro energetiku (NEA) loni Čína loni překonala svůj vlastní světový rekord v instalaci nových fotovoltaických elektráren (FVE). Přidala zhruba 277 gigawattů (GW) solární energie, zatímco o rok dříve to bylo 217 GW.
Pro srovnání– největší fotovoltaický trh v Evropě byl loni v Německu, kde se připojilo cca 17 GW nových FVE. Celková instalovaná kapacita ve fotovoltaice v Německu dosáhla na konci roku 2024 cca 100 GW.
Podle analýzy společnosti Bloomberg se loni ve světě postavilo necelých 600 GWnových fotovoltaických instalací. V praxi to znamená, že téměř každý druhý panel se loni instaloval v Číně.
Rychlý nárůst solární kapacity překonal i prosincový odhad Čínské asociace fotovoltaického sektoru a přichází po roce, který byl pro odvětví solární energie v Číně složitý. Přebytek nabídky totiž způsobil obrovské ztráty předním výrobcům.
Vůbec poprvé v instalacích nových FVE překonala Čína tehdejší solární velmoc Německo v roce 2014. Od té doby je Čína každoročně lídrem světového trhu ve fotovoltaice.
Zpomalení růstu V letošním roce se zřejmě tempo instalace nových FVE v Číně pravděpodobně zpomalí. Důvodem je zpoždění při modernizaci infrastruktury rozvodné sítě a omezená dostupnost půdy.
V uplynulém desetiletí vykazoval roční instalovaný výkon FVE v Číně trvalý růst. V roce 2023 překročily nové fotovoltaické instalace 200 GW, což je o 148 % více než v předchozím roce. V roce 2024 se však tempo růstu nových fotovoltaických instalací zpomalilo na necelých 28 %, což je nejméně od roku 2019.
Čína je největším světovým znečišťovatelem ovzduší, pokračuje však v transformaci energetiky na zdroje šetrnější k životnímu prostředí. Spojené státy americké naopak z boje s klimatickými změnami odcházejí, jak informovala agentura Bloomberg.
Čína loni přidala také 80 gigawattů větrné energie. Rekordní instalace obnovitelných zdrojů energie tak znamenají, že Čína o šest let dříve splnila cíl, který si původně stanovila na rok 2030.
Vývoj v Číně tak začíná být v kontrastu k tomu, co lze čekat od Spojených států, které jsou druhým největším producentem skleníkových plynů na světě. Nový prezident Donald Trump oznámil, že jeho země se vrací k fosilním palivům, protože jsou levnější. Oznámil také, že Spojené státy odstupují od pařížské klimatické dohody z roku 2015, která si klade za cíl bojovat proti globálnímu oteplování.