Rádi byste ušetřili životní prostředí, výdaje za energii a získali alespoň částečnou nezávislost na dodávkách energie? Řešením mohou být solární termické panely. V České republice jsou schopné pokrýt přibližně 60-80 % veškeré spotřeby tepelné energie pro domácnost a zajistit tak zájemcům vlastní zdroj, který je závislý pouze na slunečním záření.
Funkce termických solárních panelů Fotovoltaika i fototermika spadají do solárních systémů. Pokud uvažujete o výrobě elektřiny, zvolte pro vaše bydlení fotovoltaické panely. Pro vytápění objektu a ohřev vody však postačí technologie solárních tepelných kolektorů. Zařízení umístěné nejčastěji na střeše domu absorbuje sluneční paprsky a mění je na tepelnou energii, kterou můžete v domácnosti využít. Termické panely využívají k přeměně slunečního světla na teplo různé nemrznoucí směsi. Stejně jako u fotovoltaických systémů jsou termické panely vytvořené v tmavém odstínu, aby pohlcovaly co největší množství světla.
K instalaci je vždy třeba posouzení a dohled odborníka, jelikož se jedná o výraznější zátěž na střechu a celou konstrukci domu, než v případě fotovoltaických panelů. Také je nutné solární tepelné kolektory umístit tak, aby byly účinné po celý rok, díky ideálnímu sklonu a rozložení. Jelikož v České republice čerpají solární termické panely sluneční paprsky zejména v letním období, je nutné, aby jejich sklon byl nastaven tak, že v tuto dobu budou absorbovat nejvyšší možné množství paprsků. Samotné zařízení vytvářející tepelnou energii je se spotřebiči propojeno pomocí kabelů.
Využití v praxi Zařízení především vyhřívá domácnosti, vodu, ale také například bazény. Veřejnosti je známo od minulého století, ale až v posledních letech získává výrazně na popularitě. Pro instalaci termického systému se rozhodují domácnosti čím dál častěji z důvodu ekologičtějšího provozu.
O počtu kolektorů, které bude třeba na objekt umístit rozhodují hlavně nároky na vytápění. Obecně platí, že plocha 1 - 1,5 metru čtverečního panelů vystačí pro jednu osobu. Jak uvádí EO.N ve svém rádci, proti běžnému ohřevu vody elektřinou ve vašem bojleru můžete na solárních termických panelech ušetřit až 1000 Kč ročně. V takovém případě se vám investice může vrátit přibližně za sedm let s tím, že panely mají životnost mnohonásobně vyšší, a to běžně v rozmezí 20-25 let. Zařízení je vybaveno také zásobníkem teplé vody a samotného tepla. Tato získaná energie pak slouží k pozdějšímu využití. Tudíž má zařízení minimální ztráty. Tepelné ztráty se liší také vlivem vybrané technologie solárních termických panelů.
Druhy panelů:
Ploché nekryté solární termické panely - Mají vysoké tepelné ztráty. Vhodnější jsou spíše pro bazény.
Ploché kryté solární termické panely - Snížené tepelné ztráty. Vhodné pro domácnost.
Vakuové trubicové kolektory - Velmi vysoká účinnost a velmi nízké tepelné ztráty.
Ploché vakuové panely - Nízká tepelná ztráta, ovšem vysoké náklady.
I když je třeba investovat výraznější částky do instalace, časem se investice vrátí vlivem úspory energie. Solární termické systémy navíc vydrží i desítky let v provozu.