Pojem agrovoltaika se používá při spojení zemědělské produkce a energetiky. Konkrétně jde o využití jedné plochy jak pro fotovoltaickou elektrárnu, tak pro i pěstování zemědělských plodin či chov hospodářských zvířat. Možných variant agrovoltaiky je velmi mnoho. Můžeme začít spojením fotovoltaiky s chovem hospodářských zvířat a skončit u skleníků s fotovoltaickou střechou. Toto spojení by však vždy mělo být symbiózou, mělo by zemědělci přinášet jak prospěch z pěstování plodiny či chovu zvířat, tak i z vyrobené elektrické energie.
Nová vyhláška o agrovoltaické výrobně elektřiny S účinností od 1. ledna 2025 vešla v platnost nově schválená vyhláška č. 425/2024 Sb. o agrovoltaické výrobně elektřiny, která navazuje na zákon č. 334/1992 Sb. o ochraně zemědělského půdního fondu. Stát touto vyhláškou určuje pravidla pro zemědělské kultury a typy agrovoltaických výroben, které lze umísťovat na zemědělskou půdu za účelem výroby zelené elektřiny. Díky této nové vyhlášce bude možné na více než 70 000 hektarech zemědělsky obhospodařované půdy zároveň vyrábět elektřinu. S tím souvisí i plánované vyhlášení nových dotací pro agrovoltaiku z Modernizačního fondu.
Druhy instalace Na zemědělské půdě lze instalovat fotovoltaické moduly v horizontální či vertikální formě. Horizontální forma instalace: umožňuje zemědělsky obhospodařovat plochu nacházející se pod fotovoltaickými panely. Ty musí být umístěny ve výšce, která umožňuje zemědělské obhospodařování plochy pod nimi, a to vždy nejméně 210 cm nad povrchem zemědělské půdy. Zemědělsky využitelná plocha musí představovat nejméně 95 % celkové plochy záměru horizontální agrovoltaické výrobny elektřiny. Vertikální forma instalace: neumožňuje zemědělsky obhospodařovat plochu nacházející se pod fotovoltaickými panely. Ty musí být proto umístěny v jedné nebo více řadách, které se střídají se zemědělsky využitelnou plochou. Zemědělsky využitelná plocha musí představovat nejméně 80 % celkové plochy záměru vertikální agrovoltaické výrobny elektřiny.
Podmínky instalace Instalace, provoz ani odstranění nezbytných zařízení nesmí vést k trvalému poškození fyzikálních, chemických nebo biologických vlastností zemědělské půdy. Musí také umožnit úplné odstranění všech zařízení po ukončení jejího provozu tak, aby mohla být zemědělská půda rekultivována v souladu se schváleným plánem rekultivace. Za zmínku rozhodně stojí pozitivní vliv instalace panelů na pěstování plodin, například díky zastínění rostlin před nadměrným slunečním zářením.